Taniec z motylami – recenzja powieści malowanej emocjami


W dzisiejszych czasach, gdy w księgarniach roi się od literatury kryminalnej, thrillerów czy romansów, naprawdę trudno jest natknąć się na książkę, która wprowadzi nas w całkiem inny, pełen barwnych emocji świat. Jednak właśnie taką pozycją okazuje się być „Taniec z motylami”, nowa powieść autorstwa Anny Kowalskiej. To jedna z tych rzadkości w literaturze, której recenzowanie to prawdziwa przyjemność.

Od samego początku „Taniec z motylami” intryguje swoim nietuzinkowym tytułem. Przywołuje on na myśl lekkość i ulotność – jedne z cech motyli, ale także ludzkich emocji. I rzeczywiście, już po przeczytaniu kilku pierwszych stron widać, że w tej historii będą one istotnym elementem.

Autorka przenosi nas do szarego miasta, pełnego betonowych budynków i smogu. Poznajemy tam główną bohaterkę – Kasię, która na co dzień kieruje siecią galerii sztuki, ale równocześnie próbuje uciekać od samotności i smutnych wspomnień. Los sprawia, że pewnego dnia spotyka Adriana – utalentowanego malarza pracującego nad obrazem przedstawiającym motyle. Ich spotkanie staje się punktem zwrotnym w życiu Kasi, która zaczyna odkrywać nie tylko splątane watki miłosne i rodzinne historii Adriana, ale także kroczyć w kierunku poznania samej siebie.

Anna Kowalska z wielką wprawą maluje obrazy pełne uczuć – miłości, przyjaźni, ale także lęku czy smutku. Za każdym zdarzeniem stoi jakaś emocja, która prowadzi bohaterów przez kolejne etapy ich życia. W „Tańcu z motylami” bardzo ważnym tematem są także relacje międzypokoleniowe oraz przekształcanie się stosunków rodzinnych na przestrzeni czasu.

Nie można pominąć również piękna i bogactwa języka autorki, która swoimi pełnymi symboliki opisami sprawia, że czytanie tej powieści to prawdziwa podróż do świata pełnego barw i emocji. To właśnie język Anny Kowalskiej sprawia, że „Taniec z motylami” to intrygująca opowieść o sile uczuć i wartościach, które kierują naszym życiem.

Warto także dodać, że książka ma w sobie wiele uniwersalnych treści, dlatego może przyciągać różnorodną grupę czytelników – zarówno tych młodszych, poszukujących swojej drogi w życiu, jak i tych starszych, którzy są głęboko zainteresowani kwestiami miłości, rodziny czy przyjaźni.

W kolorowym świecie literatury pełnym niewyczerpanych klimatów, niezgłębionych uczuć i orałem życia opowieści, pojawia się powieść, która sprawia, że czytelnicy pragną pozostać w jej niesamowitym świecie, odkrywając piękno właśnie opisanego na kartkach. Taniec z motylami to powieść malowana emocjami, barwna jak opowieści Józefa Szajny czy Krzysztofa Kieślowskiego.

Autorka, Julia Dragan, po mistrzowsku prezentuje opowieść, która przesiąknięta jest bogactwem uczuć i miłości. To podróż przez życie głównej bohaterki Laury i jej fascynację splotem przypadków oraz przeznaczenia. W tle także przepiękne historie: straconej miłości jej dziadków oraz walki z wartościami które popychają nas do wyborów w życiu.

Od momentu przeczytania pierwszych stron wiemy nie tylko czego Laura pragnie, ale także czuję jak bardzo jej starania są prawdziwe. Czytając te słowa możemy wierzyć w prawdziwość serca bohaterki, jej dobre intencje siłę przebicia misjonarza zmieniającego bieg rzeki.

„Taniec z motylami” to powieść o szukaniu własnych dróg i pasji, o odwadze we wprowadzaniu marzeń w życie. O każdym, z którym Miłość jest utożsamiona z uniesieniem ducha do góry. Nie brakuje tu także paprochów szczęścia i ludzkiej życzliwości, która sprawia, że codzienne życie staje się piękniejsze.

Wyjątkową cechą tej powieści jest sposób prowadzenia przez autorkę narracji. Z uwagą poświęcona każdemu detalowi opisów miejsc oraz uczuć, które towarzyszą bohaterom podczas ich przygód. To sprawia, że książka niemalże płynie przez naszego umysł wraz z Laurą stając się wspólną wyprawą do serca miłości.

Kiedy już wydaje się, że znaleźliśmy swoje miejsce na ziemi, czasami warto przekroczyć własne granice i zmierzyć się z tym sytuacjami, których się nie spodziewamy. Na kartach historii Dragan miesza smutek i radość oraz niespełnione pragnienia dorosłych z wigorem młodości. To łączy tworząc utwór przepełniony emocjami, w miłość jak tango czy właśnie taniec motyli.

Julia Dragan niebezpiecznie zdobywa serca czytelników tworząc wartościowe nowele o miłości i smutku. Sztukę łączenia sentymentu ze współczesnością zrozumiałą dla dzisiejszego pokolenia. „Taniec z motylami” to jedna z tych historii, które wpływają na całe nasze życie.